W podróży z Panem Kleksem

Dnia 17 maja 2022 roku w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury odbyło się uroczyste „Pasowanie na Czytelnika” Biblioteki szkolnej i publicznej uczniów klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich. I choć większość dzieci posiada już konto biblioteczne, to jednak oficjalne przyjęcie do grona Czytelników następuje w dniu pasowania, gdy uczniowie znają cały alfabet i gotowi są do samodzielnego czytania.

Swoją obecnością uroczystość uświetnili: pan Zenon Nowicki – przewodniczący Rady Miasta, Dariusz Dudziak – dyrektor Szkoły Podstawowej w Budzyniu, Kinga Buszkiewicz – wicedyrektor Szkoły, Małgorzata Słowińska – wicedyrektor Szkoły, Iwona Repczyńska – dyrektor Przedszkola Samorządowego im. Misia Uszatka, Mariusz Ajchsztet – przewodnicący Komisji Kultury, Paweł Szafranek – przewodniczący Rady Rodziców oraz licznie przybyli rodzice i dziadkowie uczniów klas pierwszych.

Specjalnie na tę okazję aktor, pan Piotr Witoń wcielił się w postać Pana Kleksa, bohatera książki Jana Brzechwy i zabrał dzieci w fantastyczną przygodę. Następnie po wysłuchaniu kilku zdań na temat korzyści płynących z czytania książek pierwszoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie. Obiecali, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumienne wykonywać obowiązki czytelnika. Na zakończenie uroczystości uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki, które będą im przypominać o tym wydarzeniu. Całość przeplatana była piosenkami w wykonaniu: Małgosi Janiszewskiej i Poli Lewandowskiej oraz wierszami, które recytowały: Zosia Jaskulska, Ania Nochowicz i Ola Walińska. Dla wszystkich, zarówno dla pierwszoklasistów, jak i ich wychowawców, rodziców i dziadków oraz nas bibliotekarzy, było to niezwykłe wydarzenie.