Patriotycznie i radośnie

W piątek, 17 sierpnia 2018 roku miejscowe Marie spotkały się w Gminnym Ośrodku Kultury w Budzyniu, by wspólnie przy kawie i słodkościach celebrować to piękne imię. W spotkaniu udział wzięło 28 Marii, w tym najstarsza - pani Maria Szepczyńska, która wkrótce skończy 92 lata i najmłodsza sześciomiesięczna Marysia Szurpit. Organizatorki Maria Ganclerz - dyrektor Biblioteki Publicznej i Maria Jabłońska - sołtys wsi Budzyń przygotowały dla uczestniczek szereg niespodzianek i atrakcji. Jednak, jak przystało na patriotki, spotkanie rozpoczęło się od uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i wspólnego odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Następnie Marie wysłuchały ciekawostek na temat pochodzenia i znaczenia swojego imienia. Dowiedziały się między innymi, że w naszym kraju jest około 750 tysięcy Marii. W Budzyniu many 82 Marie, a w całej Gminie 170. Poznały biogramy sławnych Marii - uczonych, pisarek, artystek i królowych. Była też mowa o mężczyznach, gdyż Maria jest to jedyne imię żeńskie, które jako drugie może być nadawane chłopcom. Spotkanie było przeplatane konkursami, zabawami i piosenkami o Mariach. Miła, wesoła atmosfera sprawiła, że uczestniczące w spotkaniu Marie już umówiły się na wspólne biesiadowanie za rok.