Andrzej Jurczyński

Aktor - urodzony w 1950 roku w Oleśnicy. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Mieszka w Częstochowie, gdzie w latach 1982-1984 był dyrektorem naczelnym teatru im. A. Mickiewicza. Znany publiczności ze słynnych "Spotkań z Balladą" -widowiska kabaretowego emitowanego w TVP w latach 1972-2006. W roku 1981  zagrał w telewizyjnym serialu historycznym pt. " Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy". W swoim dorobku zawodowym ma wiele ról teatralnych, m.in. rolę tytułową w "Edyp królem" Sofoklesa, Gil w "Paradach" Jana Potockiego oraz Erich w "Opowieściach z lasku wiedeńskiego". Jako aktor Teatru Jednego Aktora  "U Tytusa" gra monodram  zatytułowany "Spór o zamek czyli Ostatni Zajazd na Litwie" wg Adama Mickiewicza.(gościł w V/2015)