"BALLADY I ROMANSE" ADAMA MICKIEWICZA

W sobotę 3 września 2022 roku Biblioteka Publiczna w Budzyniu zaprosiła mieszkańców do udziału w kolejnej odsłonie Narodowego Czytania. Głównym celem tej ogólnopolskiej akcji jest przede wszystkim promocja czytelnictwa oraz popularyzacja najwybitniejszych dzieł literatury polskiej.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 2012 roku. Pierwszą edycję Narodowego Czytania rozpoczęła wspólna lektura „Pana Tadeusza” – wybitnej epopei narodowej Adama Mickiewicza. W latach następnych czytane były utwory Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa, Stanisława Wyspiańskiego, Stefana Żeromskiego, Juliusza Słowackiego oraz Gabrieli Zapolskiej. Na lekturę tegorocznej XI edycji Narodowego Czytania zostały wybrane „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Debiutancki tom tej poezji został wydany dwieście lat temu w Wilnie i uważany jest za początek polskiego romantyzmu.

W Budzyniu Narodowe Czytanie rozpoczęło się o godz. 12:00 w parku obok Gminnego Ośrodka Kultury. W wydarzeniu udział wzięli m.in. zastępca Burmistrza pan Piotr Jankowski, sekretarz Miasta i Gminy pani Ewa Kasperczak, dyrektor Szkoły Podstawowej pan Dariusz Dudziak z żoną oraz licznie przybyli mieszkańcy miasta i gminy Budzyń. Składało się ono z dwóch części. W pierwszej literackiej utwory Adama Mickiewicza kolejno czytali: Pierwiosnek” Krystyna Kempka, „Romantyczność” Natalia Kierna, „To lubię” Małgorzata Piasecka, „Świtezianka” Róża Ziętarska, „Rybka” Anita Kowal, „Powrót taty” Alan Wota, „Pani Twardowska” Krzysztof Gapiński. Czytanie poszczególnych ballad było przeplatane piosenkami w wykonaniu solistów ze Studia Piosenki. Kolejno wystąpili: Julka Prudlak, Mikołaj Janicki, Gabrysia Kramer, Mikołaj Niedbalski, Maja Ciesiółka, Gabrysia Wleczak, Małgosia Janiszewska, Lusia Świerkowska, Emilka Antkowiak, Wiktoria Kramer, Ola Walińska i Pola Lewandowska.

W drugiej części spotkania zgromadzona publiczność została zaproszona do mini-kawiarenki z wypiekami pań ze Stowarzyszenia „Razem dla Budzynia” i państwa Ciesielskich. Dla dzieci przygotowano atrakcje: malowanie buziek, plecenie warkoczyków, skręcanie balonów i duży zamek dmuchany. Na pamiątkę udziału w wydarzeniu dyrektor biblioteki Maria Ganclerz przygotowała dla chętnych książkę „Ballady i romanse” z okolicznościową pieczęcią „Narodowego Czytania”.